הקטנת חזה בגבר (גינקומסטיה)

גינקומסטיה הנו מונח רפואי שמקורו מהשפה היוונית ומשמעותו "שדיים הדומות לאלו של נשים". הדיון בבעיה רפואית זו אינו נפוץ כל כך, אם כי הבעיה שכיחה למדי. גניקומסטיה פוגעת בכ – 40 עד 60 אחוז מהגברים. היא עלולה להופיע בשד אחד או בשניהם. למרות שמספר תרופות ובעיות רפואיות עלולות לגרום להתפתחות יתר של השד הגברי, במרבית המקרים לא ניתן למצוא סיבה ברורה לבעיה.

לגברים הלוקים בחוסר בטחון הנוגע למראם החיצוני, הקטנת שדיים עשויה להועיל. בפעולה זו, מוסרים רקמה בלוטית ושומנית מהשדיים, ובמקרים קיצוניים אף מוסרים עודפי עור. כתוצאה מכך החזה יהפוך לשטוח, קשיח ומעוצב יפה יותר.

אם הנך שוקל לעבור ניתוח לתיקון גניקומסטיה, המאמר שבהמשך יאפשר לך הבנה בסיסית של הפעולה, מתי היא עשויה להועיל, כיצד היא מבוצעת ומה התוצאות להן יש לצפות. מאמר זה יכול לענות על מרבית שאלותיך, אך מכיוון שישנם שינויים בין החולים השונים ובין המנתחים השונים, יש לשאול את הרופא המנתח שלך, לגבי פרטים נוספים.


המועמדים האידיאליים לניתוח תיקון גניקומסטיה

ניתן לבצע ניתוח לתיקון גניקומסטיה בגברים בריאים, יציבים בנפשם ובכל גיל, בתנאי שהמצב הקיים מצוי לפחות שנה ללא שינוי. המועמדים האידיאליים הנם גברים בעלי חזה קשה, בעלי עור אלסטי אשר יוכל להתאים עצמו למבנה החזה החדש.

הניתוח אינו מומלץ לגברים שמנים או הלוקים במשקל עודף, אשר לא ניסו להפחית במשקלם באמצעות דיאטה ופעילות גופנית. כמו כן, גברים הצורכים אלכוהול בכמות גדולה או מעשנים מריחואנה אינם מועמדים ראויים לניתוח. חומרים אלה, וכן סטרואידים אנבוליים, עלולים לגרום לגניקומסטיה. לכן, החולים מונחים ראשית להפסיק את השימוש בחומרים אלה, דבר אשר עשוי להפחית את נפח החזה טרם שקילת פתרון כירורגי.


בכל פעולה כירורגית ישנם סיכונים ואי וודאות


כאשר מבוצע ניתוח להקטנת חזה בגברים ע"י מנתח פלסטי מיומן הסיכונים נדירים וברובם מזעריים. אם כי, כמו בכל ניתוח, ישנם סיכונים. אלה כוללים זיהום, פגיעה בעור, דימום, הצטברות נוזלים, תופעות לוואי לתרופות ההרדמה, פגיעה בפיטמה ועיוות הפיטמה. הפעולה יכולה לגרום לצלקות גלויות, שינויים פיגמנטריים קבועים באזור השד, או אי התאמה בין השדיים או הפטמות. אם האסימטריה היא משמעותית, יש לבצע ניתוח חוזר לצורך הסרת הרקמה העודפת.

השפעות זמניות של ניתוח להקטנת חזה הנן איבוד תחושה או הרגשת נימול באזור השד, תופעות אשר עלולות להימשך עד כשנה.

 
תכנון הניתוח


ההתייעצות הראשונית עם המנתח שלך חשובה מאוד. הרופא המנתח ישאל לגבי ההיסטוריה הרפואית שלך וסוג התרופות אשר אתה נוטל. לפיכך, בדוק את תיקך הרפואי והיה מוכן לספק כל מידע בנושא. ראשית, הרופא המנתח יבדוק את שדיך ויחפש סיבות לגניקומסטיה, כגון הפרעה בתפקודי הכבד, שימוש בתרופות המכילות אסטרוגן או סטרואידים אנבוליים. אם אותרה סיבת רקע למצבך אתה תופנה לרופא מומחה בתחום.

המנתח הפלסטי עשוי, במקרים קיצוניים, לבקש שתבצע ממוגרפיה או צלום שדיים. פעולה זו לא רק שעשויה לשלול קיום מחלה ממאירה, אלא גם יכולה להעריך את מרקם השדיים. ברגע שהמנתח יודע מה הכמות היחסית של הרקמה השומנית והבלוטית בשד, הוא עשוי לבחור בטכניקה ניתוחית המתאימה ביותר לצרכיך.

אל תהסס לשאול את הרופא המנתח כל שאלה העולה בראשך בזמן הייעוץ הראשוני, לרבות הטיפול המומלץ והמחיר הנלווה. טיפול בגניקומסטיה עשוי להיות מכוסה ע"י הביטוח הרפואי, אך הפוליסות שונות זו מזו באופן מובהק. בדוק עם קופת החולים שלך או שאל את סוכן הביטוח הפרטי שלך על כך. אם הפוליסה מכסה את ההוצאות, קבל אישור כתוב על הטיפול המומלץ ע"י הרופא המנתח.


הכנות לניתוח


הרופא המנתח ייתן לך הוראות מפורטות איך להתכונן לניתוח, לרבות הנחיות בנושא אכילה, שתייה ונטילת ויטמינים או תרופות ספציפיות.

מעשנים צריכים להפסיק לעשן לפחות כשבוע עד שבועיים טרם הניתוח ולמשך כל זמן ההחלמה. עישון מפחית את אספקת הדם לריקמה מפריע לריפוי ומעלה את שעור הזיהומים והסיבוכים. לכן, יש להישמע לכל הוראות הרופא המנתח.

היכן יבוצע הניתוח ?


ניתוח לתיקון גניקומסטיה מבוצע בבתי חולים אשר מאושרים על ידי משרד הבריאות. בד"כ הניתוח מבוצע באופן אמבולטורי. אולם, במקרים מסוימים, או כאשר קיימים גורמים רפואיים נוספים היכולים לסכן את החולה, יש לאשפז את החולה לילה אחד לאחר הניתוח. משך הניתוח הוא בין שעה לשלוש שעות, כתלות בחומרת הבעיה.

 
סוג ההרדמה


ניתוח כגון זה מתבצע בדרך כלל בהרדמה מלאה, למעט מקרים קלים ביותר אשר יכולים להתבצע תחת הרדמה מקומית עם טשטוש.


מהלך הניתוח


אם עודף רקמה בלוטית הנו הסיבה המרכזית להגדלת השדיים, הרקמה תוסר באמצעות להב. הכריתה יכולה להתבצע כפעולה בודדת או בשילוב עם שאיבת שומן. בניתוח טיפוסי, החתך מבוצע באזור שאינו בולט לעין, שהוא בשולי העטרה בחלקה התחתון, או בגבול התחתון של השד. דרך החתך, הרופא המנתח מסיר את עודף הרקמה הבלוטית והשומן. במקרים קיצוניים מוסרים גם עודפי העור ואלו יגרמו לצלקות גלויות וגדולות יותר. במידה ובנוסף מבוצעת שאיבת שומן לצורך הסרת עודפי שומן,הצינור השואב (הקנולה) מוחדר בד"כ דרך החתך שכבר בוצע, ללא צורך בחתכים נוספים.

במידה והגניקומסטיה כוללת בעיקר עודפי רקמת שומן, הרופא המנתח יבצע בד"כ שאיבת שומן בלבד על מנת להסיר את עודפיו. מתבצעים שני חתכים קטנים באורך 5 עד 7 ממ' בשולי השד (בחלקו הצדדי ובחלק בתחתון) או לעיתים חתך קטן בגבול העטרה. דרך חתכים אלו מוחדר צינור השאיבה החלול (קנולה) אשר מחובר למשאבת וואקום. בתנועות מהירות הרופא המנתח מחדיר את הקנולה דרך השכבות מתחת לעור ושואב את השומן. החולה עלול לחוש ויברציות או תחושת חיכוך במהלך הפעולה אך ללא כאב באופן כללי, במידה והתהליך מתבצע בהרדמה מקומית.

במקרים קיצוניים כאשר כמויות גדולות של רקמת שומן ורקמה בלוטית נכרתו, העור הנותר לא יותאם למבנה המוקטן החדש של השד, ובמקרים אלו יש להסיר את עודפי העור. לעתים מושאר נקז, על מנת לנקז עודפי נוזלים. בשלב הסופי החתכים נתפרים ומבוצעת חבישה לוחצת על האזור.

 
השלב שלאחר הניתוח


תחושת אי נוחות מסוימת תופיע בימים שלאחר הניתוח, ללא תלות אם רקמת השד נכרתה בסכין או בוצעה שאיבת שומן. אולם, על ידי טיפול מתאים של משככי כאבים ניתן לשלוט בה. בכל מקרה, רצוי להיעזר באדם נוסף אשר יסיע אותך לביתך לאחר הניתוח, ויעזור לך ביום-יומיים הראשונים לאחר הניתוח.

בימים שלאחר הניתוח תופיע נפיחות, ולעיתים סימנים של דימום תת עורי. יתכן ואף תשאל את עצמך האם הניתוח הועיל? על מנת לעזור בהפחתת הנפיחות, תודרך ללבוש חגורה לוחצת למשך ארבעה עד שישה שבועות באופן קבוע, ובהמשך למשך הלילה בלבד. למרות שמרבית הנפיחות תיעלם בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח, ידרשו עד 3 חודשים ויותר עד שהתוצאות הסופיות ייראו.
בינתיים, חשוב לחזור בהדרגה לשגרה.

תוכל לחזור לעבודה כאשר תחוש בטוב, בדרך כלל בין שבוע לשבועיים לאחר הניתוח. תפרים יוסרו כשבוע-שבועיים לאחר הניתוח.
הרופא המנתח ייעץ לך להימנע מקיום יחסי מין ומאמצים פיזיים קיצוניים למשך שבוע-שבועיים לאחר הניתוח, וממאמץ גופני אינטנסיבי או עבודה שמסכנת את אזור החזה למשך חודש ימים. לאחר 4 עד 6 שבועות ניתן לחזור לשגרה.

עליך להימנע מלחשוף את הצלקות לקרני השמש למשך ששה חודשים. קרני השמש יכולות להשפיע השפעה קבועה על שינויי הצבע בעור השד והצלקת. אם לא ניתן להימנע מחשיפה לשמש, השתמש בקרם הגנה ובבגד ארוך.

 
המראה החדש


ניתוח לתיקון גניקומסטיה יכול לשפר את המראה והביטחון העצמי שלך. אולם, אין בטחון כי הוא יתן לך מראה אידיאלי. לפני שאתה מחליט לבצע ניתוח, חשוב היטב על ציפיותיך ושוחח עליהן עם הרופא המנתח.

תוצאות הניתוח משמעותיות וקבועות. אם ציפיותיך ריאליות, קיים סיכוי טוב שתהיה מרוצה מאוד מהמראה החדש שלך.
כדי למצוא מנתח פלסטי המבצע פרוצדורה זו ניתן להיכנס לרשימת הכירורגים הפלסטית אשר מופיעה באתר זה

צור קשר
דלג על צור קשר

צור קשר

לפני ואחרי

בר ימין
דלג על בר ימין
עבור לתוכן העמוד

ניווט מהיר: ניתוח אף | ניתוח אף רפואי | תמונות לפני ואחריהגדלת חזה | הקטנת חזה | הרמת חזה | מתיחת בטן 
ניתוח עפעפיים | הקטנת חזה לגבר