מתיחת בטן

בשפה מקצועית נקרא הניתוח אבדומינופלסטיה (ABDOMINOPLASTY). מדובר בניתוח המשמש להסרת עודפי עור ושומן מהבטן האמצעית והתחתונה וכן בחיזוק והידוק דופן הבטן. הניתוח יכול לשנות באופן דרמטי את המראה של בלט הבטן, אך יש לציין כי נשארת צלקת אשר משתנה באורכה ובמראה הסופי בהתאם לנתונים המקוריים של החולה לפני הניתוח, וכתלות בתכונות החלמת הפצע של כל חולה. הצלקת יכולה להמשך ממותן למותן, אך לרוב תישאר מוסתרת בחלק התחתון של הבטן על ידי התחתונים או בגד הים.

אם אתם חושבים על מתיחת בטן, מאמר זה ייתן לכם הבנה בסיסית של הניתוח והתוצאות האפשריות. לצורך השלמת המידע יש לפנות לצורך בדיקה ויעוץ אצל כירורג פלסטי מומחה.

המועמדים הטובים ביותר לניתוח


המועמדים הטובים ביותר לניתוח מתיחת בטן הם נשים או גברים שבריאות תקינה, אשר מוטרדים משומן או עודף עור בבטן או מחולשת דופן הבטן ואינם רואים שיפור בעזרת התעמלות או דיאטה. הניתוח נותן תוצאות יפות בנשים לאחר לידות מרובות, מאחר ועקב ההריונות ישנה מתיחה של עור ושרירי הבטן ואלו יכולים לגרום לעודפי עור, לעיתים עד ליצירת קפל או סינר בטני ולסימני מתיחה. במקרים אלו העור והשרירים נמתחו מעבר לנקודה אשר בה הם עוד יכלו לחזור למצבם הקודם ורק בניתוח ניתן לתקנם.
חולים אשר מצויים במהלך תהליך הרזייה ואשר מיועדים להוריד מספר רב של ק"ג ממשקלם, מומלץ להמתין ולדחות את הניתוח עד למצב שבו הגיעו למשקל הרצוי, ומעבר לכך לשמור עליו למשך מספר חודשים.

במידה ואת שוקלת עוד הריונות בעתיד, רצוי בדרך כלל לדחות את ביצוע הניתוח לאחר סיום ההיריון האחרון.

במקרה של צלקות בבטן עקב ניתוחים קודמים, יש להתאים את המתיחה למצב הקיים, ובמקרים נדירים אף לא לבצעו.

הניתוח יכול לשפר את המראה וכן את הביטחון העצמי של החולה. אולם, הניתוח לא תמיד יביא לשינוי אותו המנותח רואה כאידיאלי או לשינוי הגישה של אחרים כלפי המנותח לאחר הניתוח. על החולים לשקול ביחד עם המנתח את הניתוח והקפו ולראות באם הציפיות של המנותח תואמות את אשר המנתח יוכל להשיג.

סיבוכים מהניתוח


מאות ניתוחים למתיחת בטן מבוצעים כל שנה בארץ. על הניתוח להיות מבוצע על ידי כירורג מומחה בכירורגיה פלסטית וחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית בישראל. יש לציין כי כמו בכל ניתוח ישנה אפשרות לסיבוכים או קבלת תוצאות לא אדיאליות.

הסיבוכים האפשריים הם זיהומים, דימומים, הצטברות של נוזלים (סרומה), בעיות בריפוי פצע, הפרדות שולי הפצע ומצבים נדירים של יצירת קרישי דם ברגליים או שליחת קרישי דם לריאות.

לצורך מניעת הווצרות קרישי הדם, הכירורג יניח על הרגליים מכשיר מיוחד אשר ממסז' את הרגליים במהלך הניתוח, וימליץ על חזרה לניידות בהקדם האפשרי לאחר הניתוח.

ריפוי לא תקין של הצלקת הניתוחית יכול להביא להצטלקות יתר (צלקות היפרטרופיות וקלואידים), אשר תצריך לעיתים נדירות ניתוח נוסף לתיקון הצלקת.

מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים, לבעיות בריפוי פצע ולזמן החלמה ממושך מהרגיל. לרוב מומלץ על הפסקת עישון של לפחות שלושה שבועות לפני ואחרי הניתוח.

ניתן להפחית מהסיכונים לסיבוכים אם המנותחים עוקבים ומבצעים את ההמלצות לפני ואחרי הניתוח, במיוחד לגבי החזרה לפעילות פיזית והפסקת העישון.

תכנון הניתוח


לפני הניתוח תפגשו עם הרופא המנתח. במהלך הפגישה הראשונית יבדוק המנתח את המועמדים לניתוח וישוחח עימם על המצב הבריאותי שלהם, מחלות הרקע , התרופות שהם נוטלים, על הציפיות מהניתוח, ההכנה לניתוח, מהלך הניתוח ומהלך ההחלמה. כמו כן יציין המנתח את כל הסיבוכים האפשריים בניתוח. המנתח מצפה כי המנותח יודיע לו על כל בעיה בריאותית אשר יכולה לסכן את הניתוח וכמו כן אם הינו מעשן, על תרופות, ויטמינים או תוספי מזון אותם הוא נוטל.

חשוב כי המועמד יהיה כנה וגלוי לב לגבי הנתונים אותם הוא מוסר למנתח וכמו כן על הציפיות. כך יכול הכירורג הפלסטי להעריך טוב יותר את אשר ניתן להשיג ואם קיימים פתרונות חילופיים או הכנות מיוחדות לפני הניתוח לצורך מניעת סיבוכים ולהשגת התוצאה הטובה ביותר לחולה.

במקרים בהם מדובר בעודפי עור ושומן קטנים, בשילוב איכות טובה ואלסטיות של העור, יתכן כי שאיבת שומן תספק.

במקרים בהם קיים קפל בטני קטן בלבד, יתכן שניתן יהיה לתקנו על ידי מתיחת בטן קטנה (מיני מתיחה) ללא צורך במתיחת בטן מלאה.

כל מקרה יישקל לגופו ובהתאם לבדיקה, לנתונים הבסיסיים ולציפיות אותן יציג המועמד, יוחלט על דרך הטיפול המתאימה.

הכנה לניתוח


בד"כ לאחר ההחלטה על הניתוח והיקפו, המנתח יבקש לבצע בדיקות בסיסיות אשר כוללות בדיקות דם, צילום חזה ואק"ג ולפעמים גם תפקודי ריאות. יש מקרים בהם יהיה צורך בבדיקת רופא מרדים לפני הניתוח, על מנת לבדוק אם החולה זקוק להכנה מיוחדת לקראת ההרדמה.

לניתוח יש להגיע לאחר צום של 6 שעות.יש להכין חגורת בטן, אותה יעזור להתאים הרופא המנתח. יש להמשיך ליטול תרופות כרוניות, אך יש להימנע מתרופות מדללות דם כגון אספירין או קומדין. יש להפסיק לעשן למשך כשבועיים שלושה לפני ואחרי הניתוח.
אין לבצע דיאטה מיוחדת או דרסטית לפני הניתוח, מאחר והדבר יכול לגרום לבעיה בריפוי הפצעים הניתוחיים. ישנם מקרים בהם על פי הבדיקות הטרום ניתוחיות הניתוח ידחה עד להשגת איזון במדדי תזונה או בערכים מסוימים של בדיקות הדם. כל זיהום או הצטננות לפני הניתוח לרוב יביאו לדחיית מועד הניתוח, בכדי למנוע סיבוכים מיותרים.

לרוב יש להכין אדם מלווה לאחר הניתוח ולתקופה של יום יומיים לאחר הניתוח, בכדי לאפשר עזרה והחלמה טובים וקלים יותר.

היכן יתבצע הניתוח

 
הניתוח יתבצע בחדר ניתוח, אשר מורשה ומוכר על ידי משרד הבריאות.

איזה סוג של הרדמה

ניתוח מסוג זה מתבצע תחת הרדמה כללית .ההרדמה מבוצעת רק על ידי מומחים בהרדמה, בחדרי ניתוח אשר מאושרים על ידי משרד הבריאות ולרוב המנותחים משוחררים יום לאחר הניתוח לביתם.

משך הניתוח


הניתוח לרוב אורך בין שעה לארבע שעות, תלוי בהיקף הניתוח. לרוב החתך הניתוחי יהיה לכל רוחב הבטן, ממותן למותן, מעל לשיער הערווה. חתך זה יהיה נסתר מתחת לקו התחתונים ובגד הים . במקרים בהם מבוצעת מתיחה קטנה יתכן ורוחב הצלקת יהיה קטן יותר.

מהלך הניתוח


במהלך הניתוח מפריד המנתח את העור ותת העור (השומן) מדופן הבטן עד לגובה קו הצלעות, תוך הרמת מתלה של עור ושומן ושימור הטבור במקומו. שכבת השרירים נשארת חשופה ומאפשרת את הידוקה על ידי תפרים למצב אשר משטח את דופן הבטן ומביא להצרת המותניים. לאחר מכן מסירים את עודפי העור והשומן ומושכים את החלק העליון של עור הבטן כלפי מטה. נדרש חתך נוסף להוצאת הטבור במיקומו החדש, תוך ניסיון לשפר את מראהו ולשוות לו מראה צעיר יותר. בסיום המנתח תופר ומהדק את העור במיקומו החדש, תוך מתיחת עור הבטן, דבר אשר לרוב מביא גם להרמה קלה של אזור הערווה (ומשווה לערווה מראה "צעיר יותר") וכן להרמת הירכיים מלפנים. בסיום הניתוח מותירים נקזים למספר ימים, בכדי למנוע הצטברות נוזלים או דם.

לאחר ניתוח


לאחר הניתוח הבטן תהיה מעט נפוחה וכואבת, בעיקר באזור התפרים ובשעת מאמץ של שרירי הבטן שנתפרו. הכאב לרוב מטופל בנוגדי כאבים על פי המלצת הרופא המנתח. לרוב כל המנותחים נשארים להשגחה למשך כיממה. ברוב המקרים ימליץ המנתח על ירידה מהמיטה והליכה מהר ככל שניתן. המנתח יתבקש ללכת כפוף למשך מספר ימים עד שבועיים ואז ניתן להתיישר בהדרגה.

ניתן להתרחץ במים פושרים כבר יום לאחר הניתוח. החבישה היא על ידי גזות או על ידי פלסטרים מיוחדים, אך יש צורך בחגורת בטן למשך ששה שבועות. לרוב לא יהיה צורך להסיר תפרים, מאחר והתפירה היא נסתרת והחוטים נספגים מעצמם. זאת בכדי למנוע כאב מיותר מהמנותח ולמנוע סימני תפירה מעבר לחתך הניתוחי.

ההחלמה מהניתוח היא אישית ונמשכת מספר שבועות. לרוב לאחר שלושה שבועות ניתן לחזור לפעילות רגילה ורק לאחר ששה שבועות ניתן לחזור בהדרגה לפעילות פיזית מלאה. הכאב הוא לרוב המדד למידת ההתאמצות הנכונה.
לעבודה ניתן לחזור תוך שבועיים או שלושה.

בתחילה הצלקות מאוד בולטות לעין ולוקח בין שלושה לששה חודשים עד שהן משתטחות ומתבהרות. יש לזכור כי הצלקות לא יעלמו לעולם. לרוב הצלקת ממוקמת כך שלא תראה בבגד אינטימי או בבגד ים.

למרבית המטופלים לא תהיה תחושה באזור הבטן התחתונה, דבר אשר יחלוף באיטיות במשך חודשים.

המראה החדש שלך


התוצאות לרוב נהדרות והמנותחים משיגים שיפור משמעותי במראה.

התוצאות בדרך כלל נשמרות לאורך לשנים רבות אם שומרים על משקל יציב ועל אורך חיים פעיל.

אם המנותח הוא ריאליסטי בציפיותיו לפני הניתוח ומוכן ל"מחיר" של צלקת בכדי להשיג את השינוי,הרי שניתוח זה הוא הפתרון למשאלותיו.

צור קשר
דלג על צור קשר

צור קשר

לפני ואחרי

בר ימין
דלג על בר ימין
עבור לתוכן העמוד

ניווט מהיר: ניתוח אף | ניתוח אף רפואי | תמונות לפני ואחריהגדלת חזה | הקטנת חזה | הרמת חזה | מתיחת בטן 
ניתוח עפעפיים | הקטנת חזה לגבר